איזה סוגי סוסים קיימים

//איזה סוגי סוסים קיימים

את משפחת הסוסים נהוג לקטלג לפי שלושה סוגי דם עיקריים: דם חם דם קר ודם חמים, שהם הכלאה של שני סוסים מסוגים שונים. אין הכוונה בחום הגוף של הסוס, אלא במזג שלו, אופיו ויכולתו לעבד מידע כמו הוראות ורחשי הסביבה.

סוסים חמי דם הם חדי תגובה, בעלי חוסן גופני ומנטלי גבוהה במיוחד, אך עלולים להאיטם כאשר הם מוצפים במידע כמ והסחות דעת, פקודות רבות או הפרעות שמסיחות את דעתם. לעומתם, סוסים “קרי דם” מתמודדים בנינוחות עם עומס מידע ולכן הם הסוסים המועדפים לרכיבה טיפולית, טיולי רכיבה לאנשים לא מנוסים וסחיבת מסעות. סוסים אלו נבחרו לצאת לשדות קרב במלחמות, והתמודדו היטב עם רעש תותחים והמולה.

סוסים בעלי דם חמים הם הכלאה של סוסים חמי דם וקרי דם. הם פותחו על מנת להתמודד עם מסעות ארוכים והם בעלי תכונות של חוזק פיזי ומשמעת גבוה.

ישנם מספר סוגי סוסים נפוצים. בחלק הבא נכיר לכם אותם בקצרה:

סוס טורוברד

הטורוברד (Thoroughbred) הוא גזע סוס הידוע בעיקר בזכות השימוש בו במרוצי סוסים. הטורוברדים הם סוסים בעלי דם חם, מהירים וזריזים במיוחד. גזע זה פותח במקור באנגליה, כאשר סוסים מקומיים הוכלאו עם סוסים מיובאים מארצות ערב ועוד.

סוסי הטורוברד משמשים כיום בעיקר כסוסי מרוץ, אך עם השנים הם הפכו גם לסוסים שמשתתפים בתחרויות קפיצה, דרסאג’, פולו, צייד שועלים ועוד. הם גם משמשים כיום להכלאות, ליצירת זני סוסים חדשים, לשיפור גזעים קיימים וכדומה. אחד הסוסים המפורסמים שנוצר כתוצאה של הכלאה בין הטורוברד וסוסים אחרים, הוא סוס הקווטר.

סוס Hanoverian

סוס ה-Hanoverian הינו סוס בעל דם חם שמקורו בגרמניה, והוא נחשב לאחד מזני הסוסים העתיקים בעולם. ה-Hanoverian הוא תערובת של סוס עבודה עם סוס ספורט וידוע במזג נוח, יופי ויכולת אתלטית גבוהה.

סוסי ה-Hanoverian הם סוסים אלגנטיים מאוד, חזקים ויציבים המתאימים לאילוף, בעלי גב חזק, גפיים שריריות, גוף רב עוצמה ותנועה אתלטית. במקורם שימשו סוסים אלה כסוסי כרכרה, אך עם השנים הם הושבחו עם סוסי טורוברד וכך הם הפכו לסוסים זריזים וקלים יותר, והותאמו לתחרויות. סוס זה משתתף באופן קבוע בתחרויות אולימפיות של קפיצות ודרסאג’ וכן בתחרויות רכיבה בסגנון אנגלי.

סוס KWPN

סוסי ה-KWPN הם סוסים  שמוצאם בהולנד. שמם של סוסים אלה ניתן להם על שם הארגון ההולנדי (KWPN) המסדיר את הרבייה שלהם, את אימוני הסוסים לתחרויות קפיצה ודרסאג’ ואת רישומם. הגזע פותח באמצעות תכנית רבייה במהלך שנות השישים, והיום הסוסים האלה נחשבים בין המוצלחים ביותר שפותחו באירופה. הם מתאימים לכל סגנונות הרכיבה.

סוס הולשטיינר

ההולשטיינר נחשב לסוס העתיק ביותר בעל דם חם. מקורו של סוס ההולשטיינר בצפון גרמניה. את סוסי ההולשטיינר ניתן למצוא בין הסוסים הפופולריים ביותר בתחרויות הקפיצות הבינלאומיות, והם משמשים גם לרמות הגבוהות של הדרסאג’, למסעות ועוד.

סוסי ההולשטיינר הם סוסים בגודל בינוני. סוסים מסוג זה ידועים בעיקר בזכות הקשת שלהם, הצוואר הגבוה והרגליים האחוריות החזקות. סימן ההיכר הטוב ביותר שלהם היום הוא ראשם הקטן ועיניהם החכמות. בזכות כל זאת הם ניחנים באיזון טוב ותנועה אלגנטית במיוחד.

סוס BWP/NAD

סוסי BWP/NAD הם סוסים מודרניים במיוחד ואתלטיים מאודאלה סוסים בלגיים בעלי דם חם, אשר פותחו בבלגיה במהלך עשורים רבים, תוך כדי בחירה סלקטיבית של סוסים גזעיים – חקלאיים בלגיים, אנגלו – ערביים וסוסים אירופאים איכותיים אחרים בעלי דם חם (כמו: סוסים הולנדיים, Hanoverian ועוד) והכלאתם. כתוצאה מכך הפכו סוסי ה-BWP/NAD לסוסים מודרניים, איכותיים במיוחד, המתאימים לרכיבה ותחרויות – בעיקר קפיצות, אך גם דרסאג’.

סוס בלגי

הסוס הבלגי הוא גזע סוס עבודה, שנחשב לאחד הכבדים והחזקים ביותר בעולם, אשר מקורו מפרובינציית ברבן, שנמצאת בתחומי בלגיה המודרנית. סוסים אלה משמשים בעיקר כסוסי עבודה למשיכת עגלות משא וציוד חקלאי כבד, אך עם השנים הם הפכו גם לסוסים אהודים בהופעות סוסים ולשימושיים ברכיבת פנאי.

צבעם של הסוסים הבלגיים הוא בדרך כלל ערמוני ויש להם רעמה מרשימה וזנב בצבעים בהירים. סוס בלגי אופייני שוקל למעלה מ-900 ק”ג. כיום הסוס הבלגי הוא סוס העבודה הכבד הנפוץ ביותר בארצות הברית.

2019-01-15T15:17:28+00:00יוני 25th, 2017|
חייגו אלינו
שינוי גודל גופנים